Wizyta studyjna gości z Ukrainy

W Krakowie odbyły się warsztaty zajęć studyjnych dla kolegów z Ukrainy, które uzupełnione zostały wykładami młodych psychiatrów. Zostało zainicjowane zwiedzanie ośrodków psychiatrii w lokalnym środowisku (też tych organizowanych przez NGO i pomoc społeczną).

Pan Profesor Andrzej Cechnicki dziękuję wszystkim swoim kolegom za ich zaangażowanie w wolną od pracy sobotę, dziękuje Sabirowi za troskę i opiekę nad grupą. Dzięki temu, jako rezydent spędził czas szkolenia na oddziałach dziennych w Krakowie przy ulicy Olszańskiej, dołączył w sposób przekonujący własnym świadectwem do praktycznego szkolenia z „Psychiatrii w lokalnej społeczności” (nowy kurs w szkoleniu naszych rezydentów)

Spotkanie odbyło się w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Zgodnie z planem Pan Doktor Sabir Talybov pokazał Klinikę przy ul. Kopernika, a mianowicie ambulatorium i odcinek A. W trakcie zebrania w Bibliotece udzielał odpowiedzi na pytania o celach  i działalności CZP. Poza tym koledzy interesowali się liczbą pacjentów w oddziałach, dostępnością leków i zakresem pokrywania kosztów leczenia przez NFZ podczas pobytu w oddziale stacjonarnym i po wypisie, a także kwestiami związanymi z refundacją leków. Kolejno odwiedzali oddziały dzienne przy ul. Olszańskiej i ŚDS. Goście z Ukrainy byli zachwyceni sukcesami w rehabilitacji uczestników, skutecznymi indywidualnymi i grupowymi metodami rozwijania różnych umiejętności społecznych.

Hotel Pana Cogito w oczach naszych gości stał się prawdziwym symbolem tytanicznej pracy i wiary w słuszną sprawę, efektywnej, wieloletniej żmudnej pracy na rzecz poprawy jakości życia uczestników projektu, a także uosobieniem przełamania stygmatyzacji i uprzedzeń wobec ludzi w kryzysie.

Zaproszeni goście wyrazili nadzieję, że pewnego dnia to wspaniałe doświadczenie psychiatrii środowiskowej będzie mogło zostać wdrożone w Ukrainie z tak przepięknie i nowocześnie wyposażonymi pracowniami komputerowymi i plastycznymi.